Квіти

Есхінантус в домашніх умовах

Есхінантус – дуже незвичайне рослина. Сплутати з чимось іншим його просто не вийде! Стебла з безліччю м’ясистих листків важко звисають вниз, немов від тяжкості яскравих бутонів. Листя нагадують сукуленти, а квіти схожі на лучні – досить дивне поєднання. Так ще одна примха в тому, що кожен листок на стеблі тягнеться не в бік зростання, а, навпаки, повернений «усередину». Зрозуміло, чому «есхінантус» в перекладі з давньогрецької означає «спотворений квітка».

Але як доглядати за эсхинантусом? Невже і догляд стане незвичним?

Есхінантус в домашніх умовах

Есхінантус в горщику

Освітлення

Частіше есхінантус можна зустріти в лісах Азії, де світло падає в своїх межах. Так що намагайтеся вибрати компроміс – східне або західне вікно. На південній стороні листя може отримати опік, на північній – відмовляться з’являтися бутони.

Температура

З температурою теж все досить просто в наших квартирах. Не потрібно готувати певні умови. Головне, щоб не було холодних протягів! Тому уважніше ставитеся до проветриваниям кімнат. Але є одна порада: Якщо хочете, щоб кожен рік есхінантус добре цвіла, з листопада по березень, в період зимівлі, влаштовуйте йому таку загартування і переміщайте горщик з рослиною в більш прохолодне місце, де не нижче 15 °C.

Полив

Хоч есхінантус і є эпифитом (а такі рослини зазвичай харчуються через листя), його коренева система більш розвинена, і в домашніх умовах краще насичувати саме її. Грунт поливають рясно, як тільки вона повністю висохла. Через кілька хвилин з піддона зливають всю зайву воду. Вода для поливу потрібна м’яка, кімнатної температури. Щоб пом’якшити воду, можна до неї додати кілька крапель лимонного соку.

Вологість

Листя эсхинантуса тримають в собі достатню кількість вологи. Тому додаткове зволоження не рекомендується. Якщо тільки ваше літо надто спекотне, тоді, так, варто включити кондиціонер або обприскати простір водою з пульверизатора – при цьому постарайтеся не потрапити на листя рослини, а якщо краплі все ж впали, просто витріть його м’якою тканиною або губкою.

Есхінантус ампельний

Добрива

Підгодівля потрібна невелика – краще робити концентрацію вдвічі менше, ніж зазначено у використанні на упаковці. Добрива для эсхинантуса підійдуть самі звичайні для квітучих рослин. Поливати ними рекомендуємо 1 раз в пару тижнів протягом усього літнього періоду.

Захворювання

Найчастіші проблеми при неправильному догляді:

 • На листках з’являються коричневі плями
  Зазвичай це пов’язано з тим, що квітку поливають холодною водою. Так можна і вбити рослину!
 • Листя чорніють
  Відбувається тому, що в ґрунті не раз застоялася вода. Акуратніше з цим! Дочекайтеся, коли верхній шар землі добре просохне, і тільки тоді беріться за полив. Після обов’язково злийте зайве з піддону!
 • Кінчики листя жовтіють і сохнуть
  Явно в приміщенні дуже жарко. У цьому випадку необхідно додаткове зволоження повітря.
 • Квіти темніють і облітають
  Причини різні: переставили горщик, ніж потурбували рослина, занадто сухе повітря, влучення води на пелюстки квітки.
 • Есхінантус не цвіте
  Швидше за все, рослина погано перезимувало і тепер не може зрозуміти, яке зараз час року. Цвітіння буде тільки після повноцінної зимівлі з 16-18 °C. Так що чекайте наступної зими і зробіть усе, як треба. Крім того, якщо эсхинантусу не організувати зимівлю, з-за стресу він може втратити багато листя, рослина стане «голим» і незахищеним.
 • Пересадка
  Молоді кущі можна пересаджувати щорічно, дорослі краще залишити на своєму місці, лише замінюючи кожен рік верхній шар грунту. Як пересадити есхінантус? Процедура проводиться навесні – перед цвітінням. Можна зробити це і восени. Але ніяк не під час цвітіння, оскільки стресовий стан при пересадці може помітно скоротити час цвітіння. Взимку міняти грунт теж не слід – взимку рослина впадає в подобу сплячки, турбувати небезпечно.
  Беремо горщик у вигляді стаканчика – щоб був вище діаметра. Горщик повинен бути стійким, т. к. стебла сильно тягнуть вниз, і мати піддон в наявності.
  Використовуємо універсальну грунтосуміш для кімнатних рослин. Але у випадку з эсхинантусом потрібна пухка земля, тому в субстрат додаємо дрібний керамзит або перліт. Також можна зробити більш корисний грунт своїми руками, для цього змішуємо торф, листову грунт, мох сфагнум і дрібний річковий пісок у співвідношенні 2:2:1:1.
  Сама пересадка проста. На дно горщика кладемо шар дренажу, трохи присипаємо підготовленим грунтом, перевалюємо рослина зі старим земляним комом і висипаємо потрібну кількість грунту до майже краю горщика. Зовсім трохи поливаємо і залишаємо рослина адаптуватися до нового місця.

Розмноження

Розглянемо найпростіший і успішний спосіб розмноження эсхинантуса – методом живцювання.

 1. Відрізаємо верхівки стебел. Робити це краще перед появою бутонів.
 2. Видаляємо з відрізаних живців нижні листочки.
 3. Ставимо живці в склянку з водою або грунт з піску і торфу. Якщо обрана вода, то міняємо її кожні 2-3 дні.
 4. Накриваємо посадку розрізаною навпіл пластиковою пляшкою, таким чином створюємо тепличні умови.
 5. Щодня відкриваємо нашу тепличку на кілька хвилин, провітрюємо і поливаємо, якщо потрібно.
 6. При гарному догляді, держак вкорінюється через 2-3 тижні. Тоді можна пересаджувати і благополучно вирощувати доросле рослина.

Есхінантус Мона Ліза

Ще відзначимо, що есхінантус бажано обрізати відразу після цвітіння. Потрібно зрізати всі підсохлі листочки і відрізати 1/3 від кожного стебла – так ви позбавите рослину від зайвого вантажу у вигляді вже висохлих бутонів і стимулюєте зростання нових пагонів.

Все просто, незважаючи на «специфічність» эсхинантуса, адже правда? Пропонуємо купити есхінантус .