Квіти

Клузія в домашніх умовах

Клузія – це вічнозелене кімнатна рослина. У дикій природі росте як у Південній, так і в Північній Америці. Чи говорить це про те, що виростити клузию дуже легко? Зараз дізнаємося.

Клузія в інтер’єрі

Клузія в домашніх умовах

Освітлення

Клузія воліє багато світла. В ідеалі це 12 годин кожен день. Проте в похмурі дні не постраждає, тому не поспішайте шукати лампи для додаткового підсвічування.

Температура

Добре, якщо в кімнаті не буде занадто спекотно. 20-25 °C – найкращі умови для утримання клузии. Але це в період зростання. Взимку варто трохи «загартувати» рослина і знизити стовпчик термометра до 18-20 °C – таким чином рослина відпочине і підготуватися до наступного вегетационному періоду.

Полив

Поливають клузию досить рідко, якщо порівнювати із звичайним поливом будь-якої іншої рослини. Грунт в горщику спокійно може просохнути наполовину – і тоді вже слід братися за воду. Поливати часто, але рясно.

Вологість

В додатковому зволоженні клузія теж не особливо потребує. Робити це потрібно лише при дуже теплих днях, коли температура понад 30 °C або якщо у вашій кімнаті часто працює обігрівач. Зволоження відбувається за допомогою пульверизатора з відстояною водою кімнатної температури.

Клузія росеа принцес в офісі

Добрива

Клузія славиться своїми м’ясистими листям. І щоб так воно і було, рекомендується удобрювати грунт 2 рази на тиждень з квітня по жовтень. Для цього добре підійдуть мінеральні добрива – найпростіші універсальні. Але беріть дозу в 2 рази менше, ніж вказано на упаковці. У зворотному випадку можна тільки зіпсувати крону листя.

Захворювання

Клузія вважається одним з найбільш стійких до хвороб кімнатною рослиною. Однак якщо в догляді щось пропустити, можна швидко привернути до себе біду.

 • Клузія жовтіє. Облітає листя
  Причина – недостатньо сонячного світла. Все-таки зовсім темні кімнати клузии ніяк не підходять.
 • Грибковий наліт на листках, гниль
  Часта проблема, коли рослина надмірно шкодують і часто поливають. Пам’ятайте: надмірна турбота тільки шкодить! Тут клузию варто пересадити в інший горщик (про пересадку див. нижче) і зрізати всі пошкоджені ділянки зелені, інакше гниль може піти далі, т. к. це грибок.
 • Шкідливі комахи
  Коли на клузии з’являються щитівки, павутинні кліщі або червці, це помітно одразу – на рослині з’являються дірочки, з яких пили сік, рослина починає деформуватися і в’янути.

Що потрібно зробити?

 1. Змочити ватний диск спиртом або сильним мильним розчином і прибрати з куща всіх помічених комах.
 2. Протираємо все рослина мильним розчином. Землю в горщику краще чимось накрити – вона не повинна ввібрати мило. Як тільки протерли кожна ділянка рослини, добре змиваємо все мило водою, щоб не залишилося від розчину нічого.
  Даємо клузии просохнути і слідом обробити її інсектицидним препаратом – слідуємо вказівкам на упаковці.

До речі, обрізанням необхідно проводити, надівши на руки рукавички! Справа в тому, що сік у листках клузии досить отруйний і може викликати роздратування або алергію.

Пересадка

Клузія не любить зміну грунту. Тому пересаджувати її варто лише в екстрених випадках – якщо постраждав горщик або якщо цей горщик став так малий, що клузія не може рости далі.

Що робимо?

 1. Беремо горщик більшого обсягу і насипаємо в нього на чверть дренаж (керамзит або будь-які інші дрібні камінці).
 2. Акуратно виймаємо клузию зі старого горщика. Земляний ком з коренів не знімаємо, пересаджуємо методом перевалки.
 3. Всі порожнечі в новому горщику засипаємо приготованим грунтом, в складі якого садова і листова земля, пісок (всі береться в рівних пропорціях).
 4. Добре поливаємо і ставимо спокійне місце, куди не потрапляють прямі сонячні промені.
 5. Перші 6 тижнів після пересадки настійно не рекомендується вносити добрива.

Розмноження живцями клузии

 1. Зрізаємо з дорослої рослини верхівковий держак довжиною 15 див
 2. Обробляємо зріз спеціальним засобом Корневином – так рослина обіцяє вкоренитися швидше.
 3. Висаджуємо або просто в чисту воду, або в рівну суміш піску і торфу.
 4. Накриваємо прозорим ковпаком – це може бути пластиковий стаканчик або скляна банка.
 5. Ставимо в тепле місце. Періодично трохи зволожуємо грунт.
 6. Приблизно через місяць корінці повинні з’явитися – тоді взрощенний держак пересаджуємо як доросла рослина (див. пункт Пересадка вище).

Ось і все, що потрібно знати про догляд за клузией будинку. Подужаєте? Тоді вам до нас! Клузию можна замовити .

Весняне цвітіння клузии