Квіти

Опунция в домашніх умовах

Опунция – рослина, нещодавно стало популярним, завдяки соковитого кольору і химерної формі. Налічує 500 видів і виглядає в кожному випадку по-різному. Об’єднує одне – довгі листки-розетки і квітка-колосок незвичайного відтінку на верхівці рослини. Особливість тилландсии – це спосіб росту. Ця рослина належить до эпифитам, тобто коріння існують для кріплення (наприклад, до дерева), а не як «орган» харчування. Розповімо, як правильно доглядати за такими рослинами.

Освітлення

У дикій природі опунция кріпиться до дерев, де під крону листя світла потрапляє в залежності від розташування того самого дерева. Але тилландсии бувають різні за кольором, і природа зробила так, що рослини з яскравим листям отримують за своєю ботанічної необхідності більше світла, а рослини темні або сіруваті, тобто зі слабким освітою хлорофілу, звикли «сидіти» в тіні. Так що при покупці тилландсии відразу звертайте увагу на вигляд і забарвлення, а також в яку кімнату ви збираєтеся поселити «вихованця».

Температура

Батьківщиною тилландсии є Південна Америка, де досить висока температура. Взимку там, звичайно, не настільки холодно, що в нашій смузі, однак 21 градус за Цельсієм прийнятно не для кожної квітки. Але для тилландсии ці сезонні зміни температури корисні. Тому спробуйте відтворити щось подібне і вдома. З листопада по березень варто ставити горщик з тилландсией на прохолодне вікно (але без протягів! ) або ж на закритий балкон.

Полив і вологість

Як згадувалося вище, опунция – епіфіт, а значить, поглинає воду не корінням, а листям. Тому замість звичного поливу частіше обприскуйте кущик з пульверизатора. Маленьким рослинам взагалі можна влаштовувати душ, поставивши їх під слабкий водний струмінь. Головне потім не забути злити зайву воду з піддона горщика. Хоча деякі види тилландсии обходяться зовсім без горщика.

Добрива

Багато видів тилландсии зовсім не потребують підгодівлі. Це потрібно лише розеткові видами, але теж рідко. Використовувати суто рідкі добрива для бромілеєвих. Інші добрива, якими б хорошими вони не були, можуть тільки зіпсувати тилландсию. Удобрюємо квітка з весни 1 раз в місяць і до кінця літа.

Захворювання

З якими проблемами можна зіткнутися при зростанні тилландсии:

 • Листя тилландсии бліднуть або темніють. Опунция росте повільно
  Сонячне світло допомагає у виробленні хлорофілу. Тому рослина з яскравою листям відразу почне «засмучуватися», якщо в кімнаті занадто темно.
 • Листя тилландсии закручуються або відмирають
  Зазвичай це вказує на нестачу вологи. Обприскуйте кущик частіше!
 • На листках тилландсии з’явився білуватий наліт
  Терміново міняйте воду! Те, чим ви зволожуєте рослина, містить важкі домішки (швидше за все, хлор або натрій).
 • Листя тилландсии темніють, стають м’якими
  Не поспішайте щодня лити рослина! Можливо, після душу ви забули злити з горщика воду. Якщо потемніло листя трохи, акуратно зріжте їх і надалі не допускайте такого. Якщо ж потемніло багато листя, рослина невиліковно – спробуйте знайти здоровий відросток і пересадити його окремо (про розмноження нижче).
 • На листках тилландсии темні плями
  Це опік. Приберіть тилландсию подалі від прямого полуденного сонця.
 • Кінчики листя чорніють
  Причина тому – холод або протяг поруч. Уважніше з цим! Можна швидко вбити квітка.

Пересадка

Атмосферних видами тилландсии для кріплення потрібен лише брусок дерева або щось подібності корчі. Але цей незвичайний спосіб частіше використовується саме для декору, чим у вигляді захоплення квітникаря. Так що зараз поговоримо про ґрунті для розеткової тилландсии. Підбираємо горщик. Він повинен бути невеликий, оскільки коренева система невелика, поміститься і так, але важкенько, щоб рослина не повалило набік.

 1. Субстрат. Звичайна «жирна» земля швидко погубить тилландсию. Змішайте шматочки кори (по 1-2 см), невеликі річкові камінці і кокосове волокно. Суха та пухкий грунт – ідеальне місце для багатьох епіфітів.

В магазині часто можна побачити, що опунция поміщена в торф. Але краще її там довго не тримати. Так само багато квітникарі успішно вирощують тилландсию в грунті для орхідей – вона теж має суху основу.

Розмноження

В домашніх умовах тилландсию розмножують дочірніми розетками – тобто новими відростками. Беруться за це відразу після цвітіння. Якщо відростки не чіпати, кущик стане об’ємним, що робить рослину більше, однак квітів наступного разу від цього не додасться, тому частіше тилландсию все-таки «ділять». Як виростити тилландсию з відростка:

 1. Відокремлюємо бічні відростки довжиною 8-10 див.
 2. Садимо в суміш з піску і торфу – пропорції однакові.
 3. Не поливаємо, а тільки обприскуємо сам відросток за необхідності!
 4. Коли помітите, що посаджені відростки починають активно рости, а це відбудеться через 2-3 місяці, можна сміливо пересаджувати молоде рослина в інше місце – вище див. пункт Пересадка.

Якщо утворилася тільки одна дитинка, то процес значно спроститься. Досить видалити старе рослина, щоб звільнити місце для дочірнього втечі. Зацвіте молода опунция через 2-3 роки. Дуже незвичайний квітка, як виявилося, простим відходом. Готові придбати? Тоді вам до нас ! Постараємося привезти самий гарний екземпляр.